لوله آلیاژی

شرکت صنایع مس شهید باهنر، تنها تولید کننده لوله های آلیاژی پایه مسی در کشور است. این گروه از محصولات با ابعاد مختلف و با آلیاژهای متنوعی تولید می شوند و به مشتریان عرضه می شود.

 

لوله های آلیاژی متداول شامل لوله های کاپر نیکل و آدمیرال برس می باشد که در صنایع مختلفی کاربرد دارند. از جمله کاربردهای لوله های آلیاژی در  صنایع نفت و نیروگاه می باشد.

برخی مزایا و کاربردهای خاص لوله های کاپر نیکل:

افزودن نیکل به مس باعث بهبود در استحکام ،دوام و همچنین مقاومت به خوردگی سایشی و حبابی در اکثر آبهای آلوده و شور خواهد شد. آلیاژ کاپر نیکل همچنین نسبت به خوردگی تنشی SCC و خوردگی خستگی مقاومت عالی نشان می دهد. خاصیت آنتی فولینگ (ممانعت از تجمع جلبک ها ی ا میکرو ارگانیسم ها بر روی سطوح) این آلیاژ، ماده ایدآلی را برای کاربرد در محیط های آبی و شیمیایی به خصوص در بدنه کشتی ها فراهم آورده است. لوله های کاپرنیکل همچنین در مبدل های حرارتی و کندانسور ها و خطوط لوله های هیدرولیک و همچنین تصفیه کننده های آب دریا ک اربرد فراوانی دارد.

مشخصات ابعادی لوله های آلیاژی، شامل قطر خارجی و ضخامت می باشد. دامنه ابعادی قابل تولید برای لوله های آلیاژی شامل 1*8 تا 3.75*75 می باشد. ابعاد متداول برای لوله های آلیاژی به شرح جدول ذیل می باشد:


آنالیز شیمیایی و مطابقت استانداردی لوله های آلیاژی به شرح جدول ذیل می باشد:

 

شرکت صنایع مس شهید باهنر مفتخر است که محصولات خود را مطابق استانداردهای بین المللی عرضه می کند. این استانداردها برای لوله های برنجی عبارتند از:

DIN 17664   
Wrought copper alloys; copper-nickel alloys; composition.

DIN 17671-1   
Wrought copper and copper alloy tubes; properties.

ASTM B111/B111M-08a    
Standard Specification for Copper and Copper-Alloy Seamless Condenser Tubes and Ferrule Stock

JIS H 3300 Publication date: 2009-07-20
Copper and copper alloy seamless pipes and tubes