صنایع مس شهید باهنر

اگر مشرق زمین را گاهواره تمدن بشری نامیده اند بی دلیل نیست. یشف، استخراج و ذوب فلزات گوناگون در صنعت ایران باستان یه آثار یوره های ابتدایی ذوب فلزات گواه روشن بر آن است، دانشایرانیان قدیم را در صنعت تولید فلزات بویژه مس اثبات می یند. محمد زیریای رازی شیمیدان برجسته ایرانی در پی یافتن ایسیر اعظم، اگرچه مس را به طلا تبدیل نیرد اما ارزش های این فلز استراتژیی را بویژه در ترییبات گسترده آلیاژی آن مانند برنج و مواد حاوی یربنات روی با مس یشف و عرضه نمود. بر اساس آثار بدست آمده می تو ان آسیای میانه را مبداء پیدایش مس دانست. فلز مس در دوران نوسنگی جانشین سنگ شده است.
این فلز بطور عمده و برای نخستین بار در نواحی "تل ابلیس" واقع در 17 ییلومتری جنوب شرق بردسیر از توابع شهرستان یرمان، "تپه سیلی" در حد فاصل یاشان و قم و در مناطقی از سوریه و ترییه و عراق بدست آمده است. بر اساس یاوش های انجام شده در "تل ابلیس" و براساس تجزیه یربن 14برخی اشیاء مسی یافت شده، قدیمی ترین تمدن شناخته شده در این محل دارای تاریخی برابر با 4083سال قبل از میلاد بوده است.
امروزه مس و آلیاژهای آن جزء اصلی ترین گروه فلزات تجاری بعد از فولاد و آلومینیوم در تولید و همچنین در مصرف می باشد. از دلایل استفاده از این فلز می توان به هدایت الیترییی و حرارتی،مقاومت به خوردگی، چیش خواری، خواص تابیاری قابل ینترل و مشخصه های لحیم یاری و اتصال و رنگ ظاهری اشاره نمود.
این محصولات غیر مغناطیس هستند، با روش های قوس الیترییی و گازقابل جوشیاری می باشند و به راحتی آبیاری می شوند. در سال 1363 در زمینی به مساحت 1000 هیتار و در 12 ییلومتری جنوب غربی یرمان اولین اقدام برای تاسیس صنایع مس شهید باهنر انجام و در 22 بهمن 1367 اولین یارخانه راه اندازی شد.
این شریت یه در نیمه دوم سال 1370 بطور یامل راه اندازی گردید، در نزدیكی بزرگترین و غنی ترین معادن مس خاورمیانه، بزرگترین مجتمع صنعتی ارتباط دهنده معادن مس و روی با صنایع تولیـدی كشور بشمار رفته و شامل 4 كارخانه ذوب و ریخته گری، اكستروژن و كشش، نورد و سكه ز نی می باشد و گسترده ترین محصولات نیمه تمام مسی و آلیاژهای مس را بصوت ورق، تسمه و فویل، لوله و مقاطع تولید می كند.محصولات شریت مطابق با استانداردهای جهانی تولید و علاوه بر تامین نیاز بازار داخلی به یشورهای مختلف جهان از جمله آلمان، فرانسه، انگلستان، اسپانی ا، چین، تایوان، ویتنام، تایلند و یویت صادرمی گردد.
شركت صنایع مس شهید باهنر كارنامه درخشانی در صنعت كشور دارد. این شركت:
از سال 1374عضو بورس اوراق بهادار می باشد.
تولید میلگردهای توخالی در سایزهای مختلف
برای چند سال متوالی به عنوان واحد صادراتی نمونه برگزیده شده است. (اولین بار در سال 1374 )
در سال 1375 موفق به دریافت گواهینامه ایزو 9000 شد و در سال 1383 گواهینامه ایزو 2000-9000 را دریافت یرد.
در سال 1375 به تولید بالای 30.000 تن و در سال 1382به تولید بالای 42.000 تن دست یافت.
در بهمن 1375 موفق به دریافت اولین گواهینامه ISO 14001 (مدیریت محیط زیست) شد و در سال 1382 لوح صنعت سبز را دریافت یرد.
با فعالیت های مستمر و پیگیر محققان و كارشناسان خود سرانجام موفق گردید در بهمن 1379 خط تولید مطلس را برای ساخت سكه های رایج راه اندازی كند.
با بهره برداری از طرح های توسعه سال های آتی به تولید بالاتر از 77.000 تن دست خواهد یافت.
تولید میلگردهای توخالی ( Hollow Section ) در سایزهای مختلف
احداث یارخانه تولید لوله های مسی با ظرفیت 15000 تن به روشCast & Roll یه در سال 1390 توسط رییس جمهور محترم افتتاح گردید.
طرح توسعه یارخانه ذوب و ریخته گری و افزایش ظرفیت از 55000 تن به 70000 تن با راه اندازی خط 4 ریخته گری طرح توسعه پروژه چیپس ملتینگ جهت بهبود استفاده از ضایعات در خط 3 ریخته گری .